“Yeni dövrdə iqtisadi əməkdaşlığa dəstək alətləri” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının (DÖST) İnkişafı Mərkəzinin nümayəndə heyəti 17 noyabr 2022-ci il tarixində Bakıda Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin (AZPROMO) dəstəyi ilə “Yeni dövrdə iqtisadi əməkdaşlığın dəstəklənməsi alətləri” mövzusunda keçirilən dəyirmi masada iştirak edib.
Dəyirmi masa iştirakçıları “Xüsusi iqtisadi zonalar sahəsində əməkdaşlıq – sənaye kooperasiyasının yeni aspektləri” və “İnvestisiya platformaları: operatorların cari ehtiyacları və dövlət dəstəyi imkanları” mövzularında təqdimatlarla çıxış ediblər.
DÖST İnkişaf Mərkəzinin direktoru – Anar Salmanov dəyirmi masada “Dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığı proqram və layihələrinin həyata keçirilməsi” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. O, çıxışında qeyd edib ki, iqtisadi əlaqələrin qloballaşması inkişaf etməkdə olan ölkələrə investisiyaların cəlb edilməsi zəruriyyətini yaradır. Və bu baxımdan Azərbaycan öz iqtisadi siyasətini iqtisadiyyatın açıqlığı, biznes üçün infrastruktur məhdudiyyətlərinin aradan qaldırılması, biznes ictimaiyyəti və vətəndaşlar üçün inflyasiya yükünün azaldılması, eləcə də nəqliyyat, logistika və tranzit sektorlarında infrastrukturun mütərəqqi inkişafı kimi prinsiplər üzərində qurur.
Anar Salmanov qeyd edib ki, son 20 ilin təcrübəsi göstərir ki, dövlət-özəl tərəfdaşlığı formatında biznesin idarə edilməsi bir tərəfdən iqtisadi inkişafın təmin edilməsi, resursların və istifadə olunmamış ehtiyatların artırılması, digər tərəfdən isə dövlət idarəçiliyinin səmərəliliyi baxımından uğurlu mexanizmdir, və milli iqtisadiyyata xarici investisiyaların və qabaqcıl texnologiyaların cəlb edilməsinə xidmət edən azad iqtisadi zonalar Azərbaycanda DÖST mexanizminin aktivləşdirilməsinin əlavə alətinə çevrilə bilərlər.
DÖST İnkişafı Mərkəzinin direktoru öz çıxışında cari ilin iyul ayında qəbul edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın tədbirlər planı çərçivəsində həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan DÖST layihələri və yaxın günlərdə istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulan İnfrastruktur Layihələrinə Dəstək Platforması barədə məlumat verib.
O, həmçinin qeyd edib ki, DÖST İnkişafı Mərkəzi Bakıda və Azərbaycanın regionlarında həyata keçirilməsi planlaşdırılan perspektivli DÖST layihələrinin axtarışı və seçilməsi ilə bağlı işlər aparır, investisiyaların cəlb edilməsinə, potensial tərəfdaşların axtarışına və müxtəlif infrastruktur sektorlarında pilot layihələrin həyata keçirilməsinə dəstək verir.

Состоялось заседание круглого стола на тему «Инструменты поддержки экономического сотрудничества в новую эпоху»
Делегация Центра развития ГЧП при Агентстве развития малого и среднего бизнеса приняла участие на проходящем 17 ноября 2022 года в городе Баку заседании круглого стола на тему «Инструменты поддержки экономического сотрудничества в новую эпоху», организованного при поддержке Агентства поощрения экспорта и инвестиций Республики Азербайджан.
Участники круглого стола выступили с презентациями, посвященными темам «Сотрудничество в области ОЭЗ – новые аспекты промышленной кооперации» и «Инвестиционные платформы: актуальные потребности операторов и возможности господдержки».
Директор Центра развития ГЧП – Анар Салманов выступил на заседании круглого стола с презентацией на тему «Реализация программ и проектов государственно-частного партнерства». В своем выступлении он отметил, что глобализация экономических отношений вызывает необходимость привлечения инвестиций в развивающиеся страны. И в этой связи Азербайджан выстраивает свою экономическую политику на таких принципах как открытость экономики, устранение инфраструктурных ограничений для бизнеса, снижении инфляционной нагрузки на бизнес-сообщество и граждан, а также опережающее развитие инфраструктуры в сфере транспортно-логистических и транзитных секторов.
Анар Салманов также отметил, что опыт последних 20 лет показывает, что бизнес-менеджмент в формате государственно-частного партнерства является успешным механизмом с точки зрения обеспечения экономического развития, увеличения ресурсов и неиспользованных резервов – с одной стороны, а также эффективности государственного управления – с другой, и что факультативным инструментом активизации ГЧП в Азербайджане могут стать свободные экономические зоны (СЭЗ), призванные служить инструментом привлечения иностранных инвестиций и передовых технологий в национальную экономику.
В своем выступлении директор Центра развития ГЧП дал информацию о проектах ГЧП, которые планируется реализовать в плане действий принятой летом этого года «Стратегии социально-экономического развития Республики Азербайджан на 2022-2026 годы» и о предстоящем запуске Платформы поддержки инфраструктурных проектов. Он также отметил, что Центр развития ГЧП ведет работу по поиску и отбору наиболее перспективных проектов ГЧП, планируемых к реализации в Баку и регионах Азербайджана, оказывает содействие в привлечении инвестиций, поиске потенциальных партнеров и запуске пилотных проектов в различных отраслях инфраструктуры.