Növbəti regional səfər baş tutdu
Yerli icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında perspektiv investisiya layihələri barədə təkliflərin təqdim edilməsi, təhlili və həmin layihələrin ilkin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının hazırlanması məqsədilə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının (DÖST) İnkişafı Mərkəzinin nümayəndə heyəti bu dəfə Abşeron-Xızı iqtisadi rayonu üzrə səfərdə olmuşdur.
Cari ilin 18-19 oktyabr tarixlərində baş tutmuş səfər çərçivəsində DÖST İnkişafı Mərkəzinin direktoru Anar Salmanov və Mərkəzin DÖST layihələrinin inkişaf etdirilməsi və icrasına dəstək departamentinin müdiri Hamlet İsmayılov Abşeron Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Abdin Fərzəliyev, Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısının müavini Fəzail Hüseynov, Xızı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Xəzər Aslanovla işgüzar görüşlər keçirmişlər.
Görüşlər zamanı DÖST İnkişafı Mərkəzinin fəaliyyəti və DÖST modeli barədə ətraflı məlumat verilmiş, iqtisadi inkişaf strategiyasının mühüm elementlərindən biri kimi DÖST mexanizmləri tətbiqinin genişləndirilməsinin zəruriliyi vurğulanmış, Abşeron-Xızı iqtisadi rayonu üzrə dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında investisiya tələb olunan sahələr müzakirə edilmişdir.
Yerli icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən Sumqayıt şəhərində və Abşeron rayonunda nəqliyyat sektoru üzrə (alternativ avtomobil yolları), tullantıların emalı, «smart city» konsepsiyasının tətbiqi, Xızı rayonunda turizm sektoru üzrə (otel, restoran və əyləncə mərkəzləri), kənd təsərrüfatı üzrə (qapalı şəraitdə xırda buynuzlu ətlik, südlük, gön dəri və yunluq heyvanların yetişdirilməsi) layihələri barədə məlumatların təqdim ediləcəyi bildirilmişdir.

Состоялся очередной региональный визит
В целях представления и анализа предложений по перспективным инвестиционным проектам в форме государственно-частного партнерства местными органами исполнительной власти, а также подготовки первичного технико-экономического обоснования этих проектов делегация Центра развития ГЧП при Агентстве развития малого и среднего бизнеса посетила в этот раз экономический район Абшерон-Хызы.
В рамках визита, состоявшегося 18-19 oктября текущего года, директор Центра развития ГЧП, Анар Салманов, и начальник департамента поддержки развития и реализации проектов ГЧП, Гамлет Исмаилов, провели рабочие встречи с главой исполнительной власти Абшеронского района Абдином Фарзалиевым, заместителем главы исполнительной власти города Сумгайыт Фазаилем Гусейновым, главой исполнительной власти Хызынского района Хазаром Аслановым.
В рамках этих встреч была представлена подробная информация о деятельности Центра развития ГЧП и различных моделях ГЧП, подчеркнута необходимость расширения реализации механизмов ГЧП как одного из важных элементов стратегии экономического развития. Также были обсуждены направления, требующие ГЧП-инвестиций по экономическому району Абшерон-Хызы.
Местные органы исполнительные власти, в свою очередь, отметили, что с их стороны будет представлена информация о приоритетных проектах по городу Сумгайыт и Абшеронскому району – в транспортной сфере (альтернативные автомобильные дороги), в сфере переработки отходов и реализации концепции «умный город», по району Хызы – в сфере туризма (гостиницы, рестораны и развлекательные центры), сельского хозяйства (разведение в закрытых условиях мелкого рогатого скота мясной, молочной, кожевенно-шерстной пород).