“Dövlət-özəl tərəfdaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu təsdiq edildi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev “Dövlət-özəl tərəfdaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununu təsdiq edib. Qanun 8 bölmə və 40 maddədən ibarətdir.
"Dövlət-özəl tərəfdaşlığı haqqında” Qanunun mətni 27 dekabr 2022-ci il tarixində Prezidentin rəsmi internet səhifəsində dərc olunub. https://president.az/az/articles/view/58404
“Dövlət-özəl tərəfdaşlığı haqqında” Qanunun tətbiqi ilə bağlı müvafiq Fərmana https://president.az/az/articles/view/58405 əsasən, Nazirlər Kabineti dövlət-özəl tərəfdaşlığı qaydalarını Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə razılaşdırmaqla altı ay müddətində təsdiq etməlidir.
Dövlət-özəl tərəfdaşlığı sahəsində dövlət siyasətinin formalaşdırılmasında iştirak etmək və aidiyyəti dövlət orqanları ilə birlikdə həyata keçirilməsini təmin etmək, habelə dövlət-özəl tərəfdaşlığının həyata keçirilməsi üçün “Dövlət-özəl tərəfdaşlığı haqqında” Qanunda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin görülməsi Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinə həvalə olundu. Həmçinin, İqtisadiyyat Nazirliyi dövlət-özəl tərəfdaşlığı sahəsində səlahiyyətli orqan kimi müəyyənləşdirildi.
Eyni zamanda, bu Qanun qüvvəyə mindiyi gündən “Tikinti və infrastruktur obyektləri ilə əlaqədar investisiya layihələrinin xüsusi maliyyələşmə əsasında həyata keçirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ləğv edilməklə onun əsasında bağlanılmış müqavilələrə Azərbaycan Respublikası Mülki Məcəlləsinin və “İnvestisiya fəaliyyəti haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun müddəaları tətbiq ediləcək.

The Law “On Public-Private Partnership” is adopted
The President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, approved the Law «On Public-Private Partnership». The law consists of 8 sections and 40 articles.
The text of the PPP Law was published on the official website of the President on December 27, 2022.
According to the relevant Decree on the implementation of the PPP Law, the Cabinet of Ministers should, in agreement with the President of the Republic of Azerbaijan, approve the rules of public-private partnership within six months.
The Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan was instructed to participate in the formation of state policy in the field of public-private partnership and ensure its implementation together with the relevant state bodies, and also, in order to implement public-private partnerships, take the measures provided for in the new PPP Law. The Ministry of Economy is designated as the authorized body in the field of public-private partnership, as well.
At the same time, from the date of entry into force of the new Law and the abolition in this regard of the BOT Law of the Republic of Azerbaijan, the provisions of the Civil Code of the Republic of Azerbaijan and the Law «On Investment activity» will be applied to contracts concluded on its basis.